Lista aktualności Lista aktualności

Co pohukuje o zmroku?

Odpowiedzi na tak postawione pytanie poszukiwali uczestnicy Nocy Sów zebrani w szkółce leśnej w Kuklinowie.

W piątkowy wieczór, 23 marca, ponad dwadzieścia osób spotkało się w salce edukacyjnej naszego nadleśnictwa, aby pogłębić swoją wiedzę o sowach. Wydarzenie to odbywało się w ramach Nocy Sów, której pomysłodawcą i koordynatorem jest stowarzyszenie Ptaki Polskie. Ze strony nadleśnictwa organizatorami byli: Ania, Basia, Krystian, Tobiasz i Przemek, którzy dbali, aby wszystko odbyło się sprawnie i ciekawie.

W pierwszej części zebrani wysłuchali garści informacji na temat sów – tajemniczych ptaków nocy. Uczestnicy dowiedzieli się o biologi, behawiorze i gatunkach sów występujących w naszym kraju. Poznali również sposoby ich ochrony, a także cele akcji „Noc Sów”.

Po teori nadszedł czas na praktykę. Wszyscy wyruszyliśmy w stronę mroku. Tam przywitały nas popiskiwania samicy puszczyka, jednak jej partner milczał. Postanowiliśmy więc odtworzyć głos „konkurenta”. Odpowiedź była natychmiastowa. Dobiegające z ciemności pohukiwania spowodowały, że niektórzy z naszych małych uczestników chwycili rodziców za ręce, a i żony chętniej przytulały się do mężów. Rozdrażniony gospodarz odzywał się jeszcze przez kilkanaście minut i każdy mógł do woli nasłuchać się jego głosu.

Cieszymy się, że nasi goście wracali do domów pełni wrażeń i pozytywnych emocji.