Lista aktualności Lista aktualności

Grzybobranie

Po ostatnich opadach deszczu pojawiła się nadzieja na wysyp grzybów w lesie, zatem Nadleśnictwo Krotoszyn jako gospodarz lasów powiatów krotoszyńskiego, ostrowskiego i rawickiego przypomina:

Każdy ma prawo do zbioru grzybów, jagód i innych płodów runa leśnego w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa pod warunkiem, iż pozyskiwane są one na własne potrzeby.

Zbiór płodów runa leśnego podlega pewnym ograniczeniom, gdyż zabroniony
jest w miejscach objętych stałym lub okresowym zakazem wstępu do lasu (art. 26 ust 2 i 3 ustawy o lasach), jak również w parkach narodowych i rezerwatach przyrody ( art. 15 ust 1, pkt. 5, art. 127 pkt. 1 lit a, b ustawy o ochronie przyrody). Z kolei w parkach krajobrazowych oraz obszarach chronionego krajobrazu jest on dopuszczalny.

Przy pozyskiwaniu płodów runa leśnego należy pamiętać o ochronie gatunkowej roślin i grzybów. Wykazy chronionych roślin i grzybów znajdują się w rozporządzeniach Ministra Środowiska:

Gatunków wymienionych w rozporządzeniach nie wolno zbierać, niszczyć uszkadzać. Wśród typowych roślin i grzybów chętnie zbieranych na obszarach leśnych zasadniczo niewiele
jest gatunków objętych ochroną. Należy jednak zwracać uwagę, aby przy pozyskiwaniu płodów runa leśnego nie niszczyć gatunków chronionych występujących niekiedy
w sąsiedztwie zbieranych roślin czy grzybów. Część niezbieranych przez ludzi grzybów ze względu na ich niejadalność stanowi pożywienie dla zwierząt leśnych.

Wybierając się na grzyby samochodem, motocyklem, motorowerem czy pojazdem zaprzęgowym należy również pamiętać, iż po obszarach leśnych wolno nam poruszać się takimi pojazdami tylko po drogach publicznych. Drogi leśne dopuszczone są do ruchu jedynie wtedy, gdy są oznakowane drogowskazami dopuszczającymi po nich ruch.

Ze względu na ochronę pewnych obszarów leśnych, lub na wykonywane czynności gospodarcze w lasach stanowiących własność Skarbu Państwa „Stałym zakazem wstępu objęte są lasy stanowiące:

  • uprawy leśne do 4 m wysokości
  • powierzchnie doświadczalne i drzewostany nasienne
  • ostoje zwierząt
  • źródliska rzek i potoków
  • obszary zagrożone erozją"

Okresowy zakaz wstępu do lasu stanowiącego własność Skarbu Państwa wprowadza Nadleśniczy w sytuacji, gdy:

  • wystąpiło zniszczenie albo znaczne uszkodzenie drzewostanów lub degradacja runa leśnego,
  • występuje duże zagrożenie pożarowe,
  • wykonywane są zabiegi gospodarcze związane z ochroną lasu lub pozyskiwaniem drewna.

Pamiętajmy również o zachowaniu spokoju podczas grzybobrania. Krzyki, głośna muzyka i używanie sygnałów dźwiękowych płoszą zwierzynę, która uciekając często wbiega na jezdnię powodując poważne kolizje drogowe.

Pamiętajmy o  niezaśmiecaniu lasu i nie rozniecaniu ognia (art. 30 ustawy o lasach). Przy każdym parkingu leśnym znajdziemy kubeł na śmieci.

Przed grzybobraniem warto zajrzeć do atlasu grzybów ( http://www.grzyby.pl/) i pamiętać, że ze względu na duże zróżnicowanie gatunkowe nie każdy muchomor sromotnikowy czy czerwony jest tak idealnie ubarwiony jak na rysunku w atlasie.

Zachęcam również do odwiedzenia strony https://www.facebook.com/fungoceva/ gdzie można obejrzeć sporo ciekawych filmików o grzybach.