Lista aktualności Lista aktualności

Nadrzewna dama

Śródleśne oczka wodne są miejscem rozmnażania płazów zamieszkujących okolicę. Aby wszyscy mogli skorzystać z tego samego zbiornika, gody muszą być rozłożone w czasie. Po ropuchach traszkach i żabach moczarowych nadszedł czas na żaby zielone i rzekotki drzewne.

Wieczorami można usłyszeć niecodzienne koncerty rzekotek. Są to najgłośniejsze płazy występujące w naszym kraju. Ich donośny głos jest słyszalny w promieniu kilkuset metrów. To samce konkurują w ten sposób o względy partnerek. Swoje występy zaczynają jeszcze przed zachodem słońca, a kończą późnym wieczorem.

Samice wsłuchują się uważnie w głosy konkurentów i na ich podstawie dokonują oceny atrakcyjności partnera. Na ostateczny wybór wpływa także barwa worka rezonansowego i wielkość czarnej wstęgi ciągnącej się po bokach ciała. Zauważono, że najchętniej wybierani są panowie o ciemnym ubarwieniu.

Gody rzekotek odbywają się w różnych zbiornikach wodnych, zwykle z bujną roślinnością. Ważne, aby nie były one zasiedlone przez ryby, mogące pożerać skrzek i kijanki. Istotna jest również czystość wody. Szczególnie niekorzystne jest zanieczyszczenie związkami azotu. Najchętniej wybierane są zbiorniki dobrze nasłonecznione. Woda jest w nich cieplejsza, więc kijanki rosną szybciej.

Rzekotki drzewne są jedynymi polskimi płazami prowadzącymi nadrzewny tryb życia. Jedynie w okresie godowym pojawiają się w zbiornikach wodnych. Pomimo stosunkowo jaskrawego ubarwienia trudno je zauważyć, co jest również związane z ich zmierzchowo-nocną aktywnością. Zdecydowanie łatwiej je usłyszeć, szczególnie w drugiej połowie kwietnia i w maju.

Te sympatyczne małe żabki są mistrzami wspinaczki. Sprzyja temu płaskie ciało i przylgi umiejscowione na nogach. Dzięki nim rzekotka może utrzymać się w wybranym miejscu. Wystarczy, że przyczepi się tylko jedną przylgą lądując.

Pokarm rzekotek stanowią głównie pająki i chrząszcze, choś nie pogardzą one również innymi bezkręgowcami. Polowanie odbywa się z zasadzki. Płaz czeka nieruchomo w wybranym miejscu, a gdy w jego zasięgu pojawi się ofiara atakuje. Wtedy widoczna jest jego prawdziwa szybkość i doskonała koordynacja ruchów. Są one niezbędne w łowieniu owadów wśród liści i gałęzi.

Lasy naszego nadleśnictwa sprzyjają występowaniu rzekotek. Dużo drzew liściastych, krzewów, drobne zbiorniki wodne, siedliska wilgotne, to elementy składające się na preferowane miejsca bytowania, a tych w Krotoszynie nie brakuje.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmiku z wieczornym koncertem bohaterów tego artykułu. Ich głos jest tak charakterystyczny, że z pewnością łatwo rozpoznacie go spacerując po naszych lasach.