Lista aktualności Lista aktualności

W śródleśnym oczku

Pierwsze ciepłe wiosenne dni to znak dla budzących się z zimowego odrętwienia płazów do wędrówki w kierunku wody. Ropuchy, żaby moczarowe, traszki ruszają gromadnie by spełnić obowiązek przedłużenia gatunku.

Śródleśne stawy, oczka wodne i większe kałuże tętnią życiem. Zbierają się w nich płazy, które do rozmnażania potrzebują środowiska wodnego, ponieważ ich jaja (skrzek) nie są odporne na wysychanie, a kijanki nie potrafią oddychać powietrzem.

Pierwsze w wodzie pojawiają się traszki – jedne z niewielu gatunków płazów ogoniastych występujących w naszym kraju. Choć większość życia spędzają na lądzie, to wczesną wiosną odbywają gody w zbiornikach wodnych. Samce, na lądzie zupełnie niepozorne i niewiele różniące się od samic, przystrajają się w szatę godową. Na ich grzbiecie pojawia się wyraźny grzebień, na bokach ogona niebieskie pasy, brzuch staje się jasnożółty, a całe ciało pokrywa się ciemnymi plamami.

Samce wykonują taniec godowy, którego układ jest stały i charakterystyczny dla gatunku, a nawet podgatunku. Jego celem jest zachęcenie partnerki do podjęcia spermatoforu. Zapłodnienie następuje wewnątrz ciała samicy, która następnie składa jaja i zawija je w liście.

 

 

Traszki zamieszkują głównie lasy, choć spotkać je można również na wilgotnych łąkach, w parkach, a czasami nawet na terenach zurbanizowanych. Żerują głównie w nocy, polując na dżdżownice, ślimaki nagie, owady, roztocza. Ponieważ nie są dobrymi biegaczami nie potrafią uciec przed zagrożeniem. Ich obronę stanowią gruczoły jadowe, których wydzielina ma silną woń stęchlizny i piekący smak.

Po traszkach w wodzie meldują się ropuchy. Również one na co dzień bytują na lądzie i tylko na czas godów pojawiają się w śródleśnych zbiornikach. W ich przypadku nie pojawia się szata godowa. Nie towarzyszą im też atrakcyjne efekty głosowe, ponieważ u tego gatunku nie występują, charakterystyczne dla żab, rezonatory. Samice składają jaja w dwóch sznurach o długości 2,5-5m każdy i rozwieszają je między roślinami.

Po zapewnieniu ciągłości gatunku ropuchy wychodzą na ląd i tam spędzają resztę roku. W przeciwieństwie do żab raczej nie poruszają się skokami, a kroczą dumnie unosząc ciało tylko niewiele nad ziemią. Ropuchy są bardzo żarłoczne i zjadają wszystkie zwierzęta, które zdołają połknąć. Zwykle polują na dżdżownice, nagie ślimaki, owady i pająki. Nie pogardzą też innymi płazami, gadami, a nawet pisklętami ptaków. Są bardzo pożyteczne w walce ze szkodnikami ogrodów i pól. Podobnie jak traszki bronią się za pomocą gruczołów jadowych znajdujących się w skórze.

Płazy te są bardzo przywiązane do miejsca występowania. Dzięki dobrej orientacji w terenie codziennie wracają do swojej kryjówki, którą jest zwykle nora kreta, szpara między korzeniami, czy gęste krzewy.

Następne w kolejce do rozmnażania ustawiają się żaby moczarowe z charakterystycznie, niebiesko ubarwionymi samcami. Więcej informacji na ich temat znajdziecie tutaj.

Wczesna wiosna to czas intensywnych wędrówek płazów w poszukiwaniu zbiorników wodnych. Wiele z nich nie dociera na miejsce, gdyż giną pod kołami samochodów. Zwracajmy uwagę na poruszające się po asfalcie żaby i ropuchy, gdyż są to bardzo pożyteczne zwierzęta.