Lista aktualności Lista aktualności

Wiosenne przebudzenie

W krotoszyńskich grądach nadszedł właśnie czas intensywnego rozwoju roślin runa. W związku z tym zachęcamy do wybrania się do lasu i podziwiania niezwykłej wiosennej szaty naszych dąbrów.

Zawilce, przylaszczki, kokorycze… Runo ma teraz swoje pięć minut. Zanim rozwiną się liście na drzewach rośliny dna lasu muszą zdążyć zakwitnąć i wydać nasiona. Za kilka tygodni ten niezwykły festiwal życia zakończy się równie gwałtownie jak się rozpoczął.

Najpiękniejsze widoki znajdziecie w rezerwacie „Dąbrowa Smoszew”, znajdującym się tuż przy leśniczówce Smoszew. Już teraz zielony kobierzec liści pokryty jest śnieżnobiałymi kwiatami zawilców gajowych, między którymi żółci się ziarnopłon wiosenny. Gdzieniegdzie znajdziecie fioletowe przylaszczki oraz białe i purpurowe kokorycze. Z każdym dniem będą dołączały kolejne rośliny.

Z wycieczką nie należy jednak zbytnio zwlekać, bo aspekt wiosenny w runie naszych dąbrów trwa bardzo krótko.

Rezerwat "Dąbrowa Smoszew" jest objęty ochroną prawną, dlatego jego uroki można podziwiać tylko z drogi. Jeśli uszanujemy to miejsce, to będziemy mogli cieszyć się jego urokami każdej następnej wiosny.