Lista aktualności Lista aktualności

ZAGROŻENIE POŻAROWE

Lato w pełni, okres wakacji już rozpoczęty! Czas na odpoczynek, podróże, piesze wycieczki, relaks….. Niestety dla leśników i naszych lasów taka sytuacja budzi grozę. Brak deszczu i wysokie temperatury w ostatnim czasie sprawiły, że ściółka w lesie jest dramatycznie wysuszona. Każda część lasu woła o wodę. Czerwiec był niezwykle ubogi w opady. Prognozy pogody jednak nie rokują, że sytuacja ulegnie poprawie.

I choć obecnie temperatura powietrza nieco spadła to zagrożenie pożarowe utrzymuje się na wysokim poziomie. Do powstania pożaru wystarczy naprawdę niewiele. Płoną nie tylko lasy, ale również pola i uprawy. Przyczyną większości pożarów jest niestety czynnik ludzi, a w szczególności nieostrożność i bezmyślność posługiwania się ogniem.

Wybierając się na spacer lub dłuższą podróż do lasu, miejmy na uwadze warunki jakie w nim panują. Zachowajmy szczególną ostrożność. Nie zostawiajmy śmieci, ani nie posługujmy się otwartym ogniem.

Stan zagrożenia pożarowego lasu możemy sami sprawdzić, pobierając bezpłatnie aplikację mobilną „ Ostrzegator ! „ z serwisów Google Play lub iTunes, na stronie https://goo.gl/sASCqL. Komunikaty dla aplikacji są przygotowywane przez Instytut Badawczy Leśnictwa, dla każdej ze stref, na jakie podzielono terytorium Polski, a jest ich aż 60. Umożliwia to przekazanie informacji o zagrożeniu bezpośrednio w miejsce jego występowania, do każdej osoby znajdującej się w danej strefie.