Asset Publisher Asset Publisher

CZARNA BOMBA WITAMIN

Lato w pełni a piękna pogoda zachęca nas do długich wędrówek po leśnych terenach i odkrywania bogactw runa leśnego. W sezonie letnim możemy wzbogacić swój organizm dzięki dużej dawce witamin, które kryją się pod postacią czarnych przepysznych owoców leśnych.

Jeżyny są dość liczną, tajemniczą, podobną do siebie i trudną do rozróżnienia grupą, występującą w naturalnym środowisku leśnym. W Polsce występuje około stu gatunków dzikorosnących, zasiedlają cały nasz kraj, jednak najwięcej jest ich na zachodzie. Najpospolitszym gatunkiem, który występuje na całym obszarze naszego kraju, jest jeżyna popielica (Rubus caesius).

Jeżyny to wieloletnie krzewy owocowe. Zajmują bardzo różne siedliska, w większości preferują gleby żyzne zwykle związane z lasami, ich okrajkami i zaroślami. Często też wkraczają na uprawy leśne, co utrudnia rozwój sadzonek.

Owoce zaczynają dojrzewać już w lipcu i możemy cieszyć się nimi przez lato i całą jesień. Na ich słodki smak duży wpływ mają częste i obfite opady deszczu, susza działa niekorzystnie. Jeżyny charakteryzują się szeroką gamą walorów smakowych ze względu na ich różnorodność.

Liście jeżyn stosowane są od lat do celów leczniczych, mają działanie ściągające i przeciwbiegunkowe. Same owoce zaś są bogate w kwasy organiczne, witaminę C która zwiększa odporność komórek, jest odpowiedzialna za wspomaganie naszego organizmu na różnego rodzaju choroby. Garść jeżyn pokrywa 1/4 dziennego zapotrzebowania na witaminę C dla osoby dorosłej. Jeżyny są doskonałym źródłem błonnika który ogranicza wchłanianie niezdrowych tłuszczów, a tym samym zmniejsza ryzyko chorób serca. Dwie garście jeżyn pokrywają w połowie dzienne zapotrzebowanie błonnika. Poza tym przyspieszają przemianę materii, dzięki czemu są pożądanym składnikiem diety odchudzającej. Wszytko to działa korzystnie na układ krążenia. Występujące cukry (głównie fruktoza) oraz flawonoidy, w tym antocyjany które są inhibitorami substancji rakotwórczych, stosowane są w dietach antynowotworowych. Jeżyny zawierają także witaminę K która ma działanie wzmacniające dla naszych kości, jej niedobór może powodować ich kruchość oraz złamania.

Jeżyny zbieramy na soki, syropy, herbaty jeżynowe, wina, nalewki i konfitury, które ze względu na dużą zawartość witamin często są stosowane w przeziębieniach i drobnych infekcjach.

Zbieranie jeżyn nie należy do prostych zadań, aby odnaleźć krzak z pysznymi owocami leśnymi musimy przedrzeć się przez gęsty gąszcz, krzaki pełne kolców, na drodze napotykamy komary oraz brzęczące muchy. Warto więc pamiętać, aby zabezpieczyć się w środek przeciw ukąszeniom komarów i innych niechcianych owadów oraz dobrać odpowiednie ubrania, w szczególności długie spodnie, aby uchronić nogi przed licznymi ukłuciami.

Zachęcam do leśnych jeżynowych wycieczek wraz z rodziną na terenie Nadleśnictwa Krotoszyn.