Asset Publisher Asset Publisher

Co w ściółce piszczy?

Pierwsze jesienne noce z ujemną temperaturą są dla leśników znakiem do rozpoczęcia poszukiwań szkodników pierwotnych sosny w ściole. W tym roku nastąpiło to wyjątkowo późno. Jednak już niebawem otrzymamy odpowiedź na pytanie, czy wiosną nasze sośniny będą zagrożone.

Szkodniki pierwotne to owady liściożerne, które atakują zdrowe drzewa, przyczyniając się do ich osłabienia, a nawet śmierci. Jako najgroźniejsze dla sosny wytypowano sześć gatunków: barczatka sosnówka, strzygonia chojnówka, poproch cetyniak, boreczniki, zawisak borowiec, osnuja gwiaździsta. Ich larwy żyją w koronach drzew, żywiąc się igłami. Przed zimowymi mrozami kryją się w ściółce. Tę cechę wykorzystują leśnicy do prognozowania zagrożenia.

Każdej jesieni Zespół Ochrony Lasu (ZOL) wydaje komunikat o terminie rozpoczęcia poszukiwań. Na ten sygnał czekają pracownicy nadleśnictw. W teren ruszają grupy „poszukiwaczy”. Na stałych powierzchniach przeszukuje się ściołę według określonego schematu. Każdy zespół wyposażony jest w ramkę o wymiarach 50x100cm, taśmę, sprzęt rozgarniania i przekopywania oraz pudełka na owady.

 

Trwale oznaczona powierzchnia do poszukiwania owadów, tzw. partia kontrolna. | fot. J.Konieczny

 

Rozgarnia się ściółkę wewnątrz ramek i wybiera z niej poszukiwane gatunki (w postaci poczwarek, kokonów lub gąsienic), a następnie przekopuje się też wierzchnią warstwę gleby mineralnej. Jeśli schemat przewiduje umiejscowienie ramki bezpośrednio przy pniu, przegląda się również zakamarki kory do wysokości 150cm. To w nich ukryte są często kokony boreczników. Oprócz wymienionych szkodników liczymy również owady pożyteczne.

 

Pudełko z zebranymi owadami | fot. J.Konieczny

 

Szczegółowo opisane pudełka z owadami dowozi się do biura nadleśnictwa, gdzie są wstępnie kontrolowane przez specjalistę zajmującego się ochroną lasu. Następnie są przewożone do najbliższego ZOL-u, w którym identyfikuje się ostatecznie gatunki, określa ich zdrowotność oraz stopień zagrożenia lasu. Jeśli okaże się, że zostały przekroczone liczby ostrzegawcze lub krytyczne, wiosną przeprowadzane są kolejne poszukiwania dla potwierdzenia prognozy. W przypadku potwierdzenia zagrożenia podejmowane są zabiegi ograniczające liczebność szkodników.